BLOG ADWOKATA ŁUKASZA LECYKA O PRAWIE RODZINNYM
rozwód, alimenty, władza rodzicielska

Rozwód – od czego zacząć? Jakie dokumenty zgromadzić? Wskazówki adwokata od rozwodów.

Dodano: 27.10.2020

Nosisz się z zamiarem złożenia pozwu o rozwód w Lublinie? Nie wiesz od czego zacząć? Jakie dokumenty przygotować? Poniżej lista rzeczy do zrobienia:

v Przygotuj skrócony odpis aktu małżeństwa. Jeśli macie dzieci, przygotuj dodatkowo odpis/-y aktów urodzenia.

v Zastanów się czy chcesz się rozwieść za porozumieniem stron czy z orzeczeniem o winie. Jeśli chcesz udowadniać winę, zastanów się jakie masz zarzuty wobec współmałżonka. Pomyśl o tym czy jesteś w stanie je udowodnić (świadkowie, nagrania, dokumenty etc.)

v Przemyśl czy na pewno chcesz rozwodu z orzeczeniem o winie. Sprawa może się ciągnąć kilka lat (serio!). Wydasz więcej pieniędzy, stracisz dużo nerwów.

v Rozwód z orzeczeniem o winie ma tak naprawdę sens, gdy zarabiasz dużo mniej niż współmałżonek. Możesz wtedy ubiegać się o alimenty na siebie.

v Jeśli masz dziecko/dzieci, zastanów się czy chcesz ograniczać władzę rodzicielską drugiemu rodzicowi. Będzie to miało wpływ na Twoje przyszłe decyzje odnośnie istotnych spraw dziecka takich jak paszport, leczenie czy szkoła.

v Pomyśl czy chcesz by Sąd orzekał o kontaktach z drugim rodzicem. Czasem ma to sens, czasem nie. Wszystko zależy od tego czy małżonkowie utrudniają sobie nawzajem „widzenia” z dziećmi.

v Zastanów się jakie masz wydatki na dziecko, a co za tym idzie jaka kwota zasądzona tytułem alimentów na małoletniego byłaby dla Ciebie satysfakcjonująca. Mierz siły na zamiary. Alimenty rzędu 10 000 zł miesięcznie płacą jedynie milionerzy 🙂

v Gromadź powoli dowody na okoliczność wydatków na dziecko. Zbieraj faktury VAT. Paragony nie są honorowane przez Sąd.

Potrzebujesz bardziej szczegółowych wskazówek? Umów się na spotkanie z prawnikiem od rozwodów z Lublina (KLIKNIJ!).

WSTECZ