BLOG ADWOKATA ŁUKASZA LECYKA O PRAWIE RODZINNYM
rozwód, alimenty, władza rodzicielska

Podział majątku. Zwrot nakładów z majątku osobistego na majątek wspólny.

Dodano: 24.10.2019

Kolejne pytanie od Czytelnika bloga 🙂 „Jesteśmy po rozwodzie. W skład majątku wchodzi dom. Większość pieniędzy na budowę domu mieliśmy z dochodów z naszej działalności gospodarczej. Ale około 1/4 dali moi rodzice w formie darowizny. Darowizna była tylko na mnie. Czy mogę domagać się od byłej małżonki zwrotu tej części? Czy te pieniądze to był mój majątek osobisty?”

Darowizna a majątek wspólny. Czy darowizna wchodzi w skład majątku osobistego?

Na pytanie Czytelnika należy odpowiedzieć twierdząco. Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, do majątku osobistego należą m. in. przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę.

Zwrot nakładów z majątku osobistego. Darowizna a zwrot nakładów.

Jako, że pieniądze z darowizny wchodziły w skład majątku osobistego, można z pewnością założyć, że Czytelnik dokonał nakładów z majątku osobistego (pieniądze) na majątek wspólny (dom).

Zgodnie z art. 45 k.r.o., każdy z małżonków może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Czytelnik może żądać zwrotu tego co włożył w dom. Może to zrobić podczas sprawy o podział majątku w Lublinie. 

Problemy z podziałem majątku? Skontaktuj się z adwokatem (klik).

WSTECZ