ADWOKAT ŁUKASZ LECYK
ROZWÓD, ALIMENTY, WŁADZA RODZICIELSKA

Czy można podzielić majątek podczas sprawy rozwodowej?

Dodano: 19.03.2018

Co do zasady tak, ale tylko wtedy, gdy nie doprowadzi to przedłużenia postępowania rozwodowego. Zgodnie z przepisem art. 58 § 3 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.

Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 16 czerwca 2016 r. wydanym w sprawie o sygn. akt V CZ 25/16, przeprowadzenie w sprawie rozwodowej podziału majątku wspólnego stron nie powoduje nadmiernej zwłoki postępowania nie tylko wtedy, gdy między stronami nie ma sporu co do składu i sposobu podziału tego majątku, lecz także wtedy, gdy wyjaśnienie spornych między stronami okoliczności bądź też takich okoliczności, które sąd obowiązany jest ustalić z urzędu, wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego w ograniczonym przedmiotowo i czasowo zakresie.

Pytania? Skontaktuj się z adwokatem.

 

WSTECZ