ADWOKAT ŁUKASZ LECYK
ROZWÓD, ALIMENTY, WŁADZA RODZICIELSKA

Dziecko urodzone po rozwodzie może być uznane za dziecko byłego męża! Jak z tego wybrnąć?

Dodano: 17.07.2019

Czy dziecko urodzone po rozwodzie może być uznane za dziecko byłego męża?

Zgodnie z przepisem art. 62 k.r.o., jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji.

Alimenty na nieswoje dziecko? Dlaczego?

Teoretycznie więc możliwa jest następująca sytuacja. Małżonkowie rozwodzą się. Rozwódka zaczyna współżyć fizycznie z innym mężczyzną od razu po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego. Zachodzi w ciążę. Dziecko rodzi się przed upływem trzystu dni od dnia ustania małżeństwa (9 miesięcy to raptem ok. 270 dni). Kto jest wtedy ojcem dziecka? Zgodnie z ww. przepisem domniemywa się, że były mąż! Mało tego, jako ojciec dziecka zobowiązany jest do partycypowanie w kosztach utrzymania i wychowania dziecka czyli do płacenia alimentów.

Co w takiej sytuacji trzeba zrobić? Kiedy złożyć pozew o zaprzeczenie ojcostwa?

Jedyne wyjście to złożenie pozwu o zaprzeczenie ojcostwa. Pamiętaj, że termin do złożenia takiego pozwu to jedynie 6 miesięcy – dla matki, licząc od dnia porodu, dla ojca – od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka. Do problematyki zaprzeczenia ojcostwa nawiązuje w tym artykule (KLIK!).

Pytania odnośnie zaprzeczenia ojcostwa? Skontaktuj się z kancelarią z Lublina (KLIK!)

WSTECZ