ADWOKAT ŁUKASZ LECYK
ROZWÓD, ALIMENTY, WŁADZA RODZICIELSKA

Czy Sąd przesłucha nasze dzieci w sprawie rozwodowej?

Dodano: 20.03.2017

Zgodnie z przepisem art. 430 kodeksu postępowania cywilnego, małoletni, którzy nie ukończyli lat trzynastu, a zstępni stron, którzy nie ukończyli lat siedemnastu, nie mogą być przesłuchiwani w charakterze świadków.

To oznacza, że Sąd (także ten w Lublinie czy w Zamościu) może przesłuchać dzieci małżonków, którzy chcą się rozwieść. Jeden warunek: muszą mieć co najmniej 17 lat. Dzieci młodsze nie będą w ogóle przesłuchane.

Z doświadczenia wiem, że często bywa tak, że Sąd odradza powoływanie na świadków dzieci – także tych, które ukończyły 17 rok życia. Moim zdaniem taka praktyka jest jak najbardziej zgodna z dobrem dziecka. Zdarza się bowiem, że kłócący się rodzice myślą tylko o własnym interesie, nie rozumiejąc, że dziecko kocha obydwoje rodziców i nie chce zeznawać na korzyść któregoś z nich… Podsumowując: korzystajmy z tego dowodu bardzo ostrożnie. Zapytaj najpierw adwokata od spraw rozwodowych czy powołanie dziecka na świadka jest konieczne w konkretnej sprawie.

WSTECZ