ADWOKAT ŁUKASZ LECYK
ROZWÓD, ALIMENTY, WŁADZA RODZICIELSKA

Alimenty na byłego małżonka. Kiedy wygasają alimenty na ex-małżonka?

Dodano: 14.11.2019

Zgodnie z przepisem art. 60 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Jednakże gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni.

Alimenty na byłego małżonka. Kiedy wygasają alimenty na byłego małżonka? Jak długo trzeba płacić alimenty na byłego małżonka?

Z polskiego na nasze: gdy płacisz alimenty na byłego małżonka bo zostałeś uznany współwinnym lub winnym rozwodu, Twój obowiązek alimentacyjny wygaśnie, gdy były małżonek zawrze nowy związek małżeński. Gdy tego nie zrobi, płacisz mu do końca życia… Gdy nie byłeś winnym rozkładu pożycia, ale Sąd z jakichś względów zasądził alimenty, Twój obowiązek wygasa po 5 latach od rozwodu. W wyjątkowych sytuacjach termin ten może być przedłużony.

Masz problem z alimentami? Chcesz złożyć pozew o alimenty od byłego małżonka? Skontaktuj się z prawnikiem od spraw rodzinnych (klik).

WSTECZ