BLOG ADWOKATA ŁUKASZA LECYKA O PRAWIE RODZINNYM
rozwód, alimenty, władza rodzicielska

Alimenty w akcie notarialnym. Umowa dotycząca obowiązku alimentacyjnego.

Dodano: 19.08.2020

Umowa o alimenty w formie aktu notarialnego. Akt notarialny a alimenty. Czy można ustalić alimenty w formie aktu notarialnego?

Tego typu zapytania pojawiają się w wyszukiwarce Google. O to też pytają klienci podczas konsultacji w kancelarii adwokackiej w Lublinie. Jak to wygląda w praktyce?

Z treści art. 138 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, którzy brzmi „w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego” wywnioskować można, że w sprawie o alimenty można zawrzeć umowę.

Zgodnie z przepisem art. 777 k.p.c., akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub wydania rzeczy oznaczonych co do gatunku, ilościowo w akcie określonych, albo też wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, gdy w akcie wskazano termin wykonania obowiązku lub zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie.

Co to oznacza w praktyce? Rodzice mogą się udać do notariusza i w formie aktu ustalić, że jeden z nich np. ojciec, po rygorem egzekucji, zobowiązuje się przekazywać taką i taką kwotę miesięcznie tytułem alimentów na dziecko.

Problem z alimentami? Poradź się adwokata od alimentów (KLIK).

 

WSTECZ